ALBERT EINSTEIN’IN ATATÜRK’E YAZDIĞI MEKTUP

30.03.2012

 
ALBERT EINSTEIN’IN ATATÜRK’E YAZDIĞI MEKTUP

Ülkemiz tarihi boyunca hem beyin göçü hem de işçi göçü vermiştir ve hala vermeye devam etmektedir. Ancak ülkemizin tarihinde öyle bir zaman vardır ki işte o zaman beyin göçü almışız…
Peki, sizce bu zaman aralığı hangi döneme denk gelir?
 
…Almanya’da, Hitler karşıtı bilim adamları, Hitler’in başa gelişiyle görevlerinden tek tek alınmaya başlamışlardır.  İşte bu zamanda görevlerinden alınan bu bilim adamları hizmette bulunmak için iki ülkeyi tercih etmişlerdir:
1.ABD
2.TÜRKİYE CUMHURİYETİ
Einstein’ın ricası Atatürk tarafından kabul edilmiş ve bu bilim adamlarının tümü ülkemize gelerek Türk bilim adamlarıyla birlikte Üniversite Reformu’nda görev almışlardır. İşte ülkemizin tarihte aldığı en büyük beyin göçünün hikâyesi… Bugün bu mektup, Başbakanlığa bağlı Cumhuriyet Arşivi’nde bulunmaktadır:
 
Ekselansları Atatürk
OSE Dünya Birliği’nin şeref başkanı olarak, Almanya’dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler, Almanya’da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe, bilgi ve liyakat sahibi bulunan bu kişiler, yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.
Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi, birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları, hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler. Bu başvuruya destek vermek maksadıyla, hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etme cüretini buluyorum.
Ekselanslarının sadık hizmetkârı olmaktan şeref duyan
 
Prof. Albert Einstein
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
vwacuwtkrh
 
 
1
 

LİNKLER

 
 
       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 

Copyright © 2011 KIRIK ÇATAL.com Tüm Hakları Saklıdır..