GİRİŞİMCİLİK

06.03.2013

 
GİRİŞİMCİLİK

Vizyonu olan insanlar yaptığı işe farklılık, hayal gücü ve düşünce gücünü katabilen insanlardır. Herkes konuşur ama riske girip yapabilen azdır… Marifet konuşabilmekte değil cesareti olup, yapabilmekte…
Aynen genç MUSTAFA gibi. Yıl 1943.
Genç Mustafa’nın tayini, kütüphaneci olarak Ürgüp Tahsin Ağa Kütüphanesi’ne çıkar. Devlet memurluğu o dönemde çok süper bir şey. Çünkü özel sektör falan yok. Bizim ki kütüphanede heyecanla okurları bekler; bir gün, iki gün, üç gün, beş gün gelen giden yok.
 
Çevredekilerle konuşur, herkese anlatır:
-          “Bakın kütüphane bomboş duruyor, gelin kitap okuyun” der. Ama gelen giden olmaz. Amirlerine durumu bildirir.
-          “Kardeşim otur oturduğun yerde, maaşını düzenli alıyon mu, almıyon mu?
-          “Alıyom.”
-          “Eee, o zaman ne karıştırıyon ortalığı, gelen giden olsa maaşın mı artacak? Başına daha fazla bela alacan, o kütüphaneye yıllardır kimse gelmez zaten”…
 
23 yaşındaki genç memur;
- “Ne yapayım, ne yapayım?” diye düşünür durur. Sonra aklına bir fikir gelir, eşine söyler. Eşi önce;
- “Deli misin Bey?” der, ama kocasının bir şeyler üretme, işe yarama çabasını yakından görünce fikri kabullenir.
 
O dönem devletteki amirlerin çıkardığı tüm engellerin tek tek, binbir güçlükle üstesinden gelir.
 
Çünkü o zaman da şimdiki gibi,
-          “Aman bir şey yapmayalım da başımıza bir iş gelmesin. Çalışsan da aynı maaş, çalışmasan da” zihniyeti aynen var.
 
O bıyıklı, kravatlı, asık yüzlü, sigara kokan, arkalarındaki ATATÜRK resminden utanmayan ama ülkesine gram faydası olmayan bürokratları zorlukla ikna eder ve bir eşek alır. İki tane de sandık yaptırır. İki sandığa, kalınlığına göre 180- 200 kitap sığdırır. Sandıkların üstüne de “ KİTAP İARE ” yazar. Kitapları eşeğe yükler ve köy köy gezmeğe başlar.
 
Kütüphaneye de bir yazı asar:
“SADECE PAZARTESİ ve CUMA GÜNLERİ AÇIYORUZ.”
 
Köydeki çocuklar şaşırır. Eşeğe bir sürü kitap yüklemiş bir amca, o gariban çocukların küçücük ellerine kitapları verir. Düşünün, Noel Baba gibi. Noel Baba yalan, Mustafa Amca ise gerçek. Geyikler yerine eşeği var.
 
Eşek de daha gerçek, Mustafa Amca da.
 
-          “Çocuklar bunları okuyun, aranızda da değişin. 15 gün sonra aynı gün gelip, alacağım. Aman yıpratmayın, diğer köylerdeki arkadaşlarınız da okuyacak” der.
 
Mustafa artık Ürgüp’teki kütüphanede bir iki gün durmakta, diğer günler eşeği Yüksel’le köy köy gezmektedir.
 
Köylerdeki çocuklar Eşekli Kütüphaneciyi her seferinde alkışlarla karşılarlar. Kalpleri küt küt atar heyecandan, sevinç içinde yeni kitapları beklerler. Mustafa Amca’nın ünü etrafa yayılır. Diğer devlet memurları makam odalarında sıcak sıcak oturup iş yapmazken, Mustafa’nın eşeği Yüksel yediği otu hepsinden fazla hak etmektedir.
 
Zamanla insanlar kütüphaneye de gelmeye başlar.
 
Mustafa bakar ki kütüphaneye kadınlar hiç gelmiyor.
 
Zenith ve Singer’e mektup yazar:
 
-          “Bana dikiş makinası yollayın, firmanızın adını kütüphanenin girişine kocaman yazayım” der. Zenith dokuz tane, Singer bir tane dikiş makinası yollar (ilk sponsorluk faaliyeti). Salı günlerini kadınlar günü yapar. Kumaşı alan kadın kütüphaneye koşar. On makine yetmediği için sıra oluşur. Sırada bekleyen kadınların eline birer kitap verir, beklerken okusunlar diye.
 
Okuma- yazma oranının düşüklüğünü görünce halkevlerinde okuma- yazma kursları vermeye gider. Halıcılık kursları başlatır, bölgede halıcılığı canlandırır. Bu arada valilik Mustafa hakkında dava açar. “Kendi görev tanımı dışında davranıyor” diye. 50 yaşına gelen Mustafa Amca baskıyla emekli edilir.
 
Mustafa Amca köylüler arasında efsane olur, yıllar geçtikçe köylerdeki çocuklarda okuma aşkı yerleşir.
 
2005 yılında Mustafa Amca vefat eder. Tüm Kapadokya çok üzülür, aralarında toplanırlar. Ürgüp’e Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz ve eşeğinin heykelini dikerler.
 
Girişimcilik dedikleri bu olsa gerek…  
   
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
 

LİNKLER

 
 
       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 

Copyright © 2011 KIRIK ÇATAL.com Tüm Hakları Saklıdır..