Assos Antik Liman

19.8.2015

 
Assos Antik Liman

Assos Antik Liman, Çanakkale’nin gözbebeği Edremit Körfezi’nde, Kaz Dağlarının denizle buluştuğu yerde Midilli (Lesvos) Adası’nın hemen karşısında yer alan ve şu an sular altında olan tarihi iskelenin bulunduğu yerdir. Liman’a Behramkale Köyü’nün sağından denize doğru dik inen dar, virajlı, parke taşlık yoldan inilerek ulaşılır. 

 

 

 

 

Assos, Antik limanın kalıntılarının arasından yükselmiş olsa da, liman bölgesi o kadar iyi korunmuş durumdaki, ne yürüdüğünüz taş sokaklarda ne de sahil tarafında uyumu bozacak bir şey bulamıyorsunuz. Denize de girilebilen Assos Limanı’nda dikkatinizi çekecek bir diğer unsur da, meşe palamudu depoları olacak. Eskiden doğal boya elde etmek için kullanılan bu depolar, günümüzde butik otel ve restoranlara dönüştürülmüş. Bu otel ve restoranlar denize sıfır konumda. Liman ve çevresi kayalık olduğundan denize girmek için otel ve restoranların önlerine ahşap iskeleler inşa edilmiş. İskelelerde şezlong, şemsiye ve minderler mevcut. Sahil kayalık ama denizi pırıl pırıl akvaryum gibi.

Günü birlik ziyaretçi iseniz restoranlardan yeme- içme karşılığında bu iskeleleri kullanabiliyorsunuz.

Assos İskelesinin küçük bir mendireği var. Orta çaplı tekneler için güzel bir sığınak.

 

Liman da otel ve balık restoranlarının dışında muhtarlığın açmış olduğu taş masalı çay bahçesi, 2 tane meşhur dondurmacısı ve hediyelik eşya satanların stantları bulunmakta.

 

“Güneş en güzel Assos (Behramkale) tan batarmış” derler.

Gün boyu denize girip akşamüstü Ege’ye Assos’tan bakabilmek için bu restoranlarda oturup, gün batımını izlemek o kadar büyüleyici bir hava yaratıyor ki…

Restoranlarda birbirinden lezzetli Ege Mezelerinin ve çeşit çeşit taze balıkların tadına bakıyorsunuz.

 

Unutmadan burada denize girecekseniz (çakıl ve denizkestanesi çok fazla) deniz ayakkabınızı yanınıza almayı unutmayın. Deniz altındaki inanılmaz çeşitliliği görebilmeniz için de yanınızda mutlaka bir şnorkel ve gözlük olsun.

 

Antik Liman’da kalabileceğiniz oteller arasında Nazlıhan Spa, Nazlıhan Butik, Kervansaray, Assos ve Behram Otel’i sayabilirim. Ayrıca pansiyon ve çadırda kalabileceğiniz birkaç kamp yeri de deniz kenarında bulunmakta. Üstelik çadır kiralıyorlar.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 


 
 
 
 
 
 
 
 
vwacuwtkrh
 
 
1
 

LİNKLER

 
 
       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 

Copyright © 2011 KIRIK ÇATAL.com Tüm Hakları Saklıdır..