YUVACIK , KÖRFEZİN KARTAL YUVASI...

21.03.2011

 
YUVACIK , KÖRFEZİN KARTAL YUVASI...

Yuvacık, İzmit´e 12 km mesafede ana yol ile bağlıdır. Ayrıca 10 km mesafede  alternatif güzergahlar da mevcuttur. Yuvacık İzmit Körfezinin doğu ucunda 25 km2 alana sahip yayla görünümündedir.Yuvacık, doğal güzellikleri içinde barındıran ormanlık alanlar ile zengin su kaynakları mevcut olan bir yerleşim merkezidir.
 
 
İzmit´in Yuvacık beldesi sahip olduğu doğal ve kültürel güzelliği ile dikkate değer bir özellik taşımaktadır. Bu değerler arasında flora ve fauna yapısı gibi biyolojik zenginlik de yer almaktadır.
 
 
Zengin su kaynaklarına sahip olan Yuvacık'ta, 1997 yılında Yuvacık Barajı bitirilerek, yıllık 166 milyon m3 su kapasitesiyle 2020 yılına kadar Kocaeli ve çevresinin su ihtiyacını karşılayacağı hesaplanmaktadır.
Yuvacık, İzmit Merkezine yakınlığı ulaşım imkanlarının kolay olması boş alanlarının büyüklüğü ile zengin nüfus potansiyeline sahiptir. Ayrıca Yuvacık´la yakın ilişkisi bulunan köyler ile 60 km alanıyla geniş bir potansiyel oluşturmaktadır. Yuvacık´la yakın ilişkisi bulunan Köylerimiz; Doğantepe, Camidüzü, Serindere, Tepecik, Aksığın, Kazandere, Servetiye ve Servetiye Karşı köyleridir.
 
 
Yuvacık Barajına hakim tepelerde bulunan Alabalık Tesisleri ve Konaklama tesislerinde güzel bir haftasonu geçirme imkanına sahipsiniz.
 
 
Doğa yürüyüşü yapabilir , ahşap evlerde konaklayabilirsiniz.
 
 
Sıcaktan bunaldıysanız serin sulara kendinizi bırakabilirsiniz ..
.
 
Acıktıysanız doğa ile başbaşa iştah açan havası ile lezzetin doruğuna ulaşabilirsiniz
 
 
Doğa ile başbaşa güzel bir haftasonu geçirmeniz dileği ile YUVACIK beldesine gitmenizi tavsiye ediyorum.
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
 

LİNKLER

 
 
       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 

Copyright © 2011 KIRIK ÇATAL.com Tüm Hakları Saklıdır..