NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK PARKI

21.03.2011

 
NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK PARKI

 GÖKDELENLERİN GÖLGESİNDE AÇAN ÇÖL ÇİÇEĞİ
 NEZAHAT GÖKYİĞİT- BOTANİK BAHÇESİ (NGBB)
 
 
 
İstanbul’un Anadolu yakasında, Küçükbakkalköy’de TEM Anadolu Otoyolu kavşağının ortasında, yeşillikler içinde 500.000 metrekarelik bir bahçe. Bir otoyol kavşağında kurulu bulunan Dünya’daki ilk ve halen tek botanik bahçesi… Burası, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesidir.
 
 
 
 
 
 
 
Bu bahçe, kalabalık, gürültü, koşturmaca içinde geçen günün ve haftanın ardından nefes alınacak bir vaha gibi, gününüzü geçirebileceğiniz muhteşem bir yer. Güne yürüyüşle başlayıp, yürüyüş esnasında lavantadan- nergise, begonyadan- kasımpatıya, kavaktan- Japon kirazına, karaçamdan- ladine özlemini duyduğunuz yüzlerce çeşit bitkiyi,
 
 
 
kaz, ördek, hindi, tavus kuşu, tavuk, güvercin, arı gibi pek çok hayvanı görebilirsiniz.
 
 
 
 
Ailenizle mesire alanında piknik yapabilir, çocuklarınızı oyun alanında oynatabilir, kütüphanesinde kitapları inceleyebilir ya da düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz.
 
 
 
 
Senenin her döneminde bahçede daha önce hiç görmediğiniz bir bitkiyle karşılaşabilirsiniz.. Kentte yaşayan insanlar için çoğu zaman bir özlemdir, doğayla baş başa kalmak.
 
 
 
 
Mevsim ne olursa olsun NGBB’de her zaman görülecek bir şeyler bulabilirsiniz. Aynı gökdelenlerin dibinde açan çöl çiçeği gibidir…
 
 
 
 
 
BAHÇE HAKKINDA KISA BİLGİ
 
Ali Nihat Gökyiğit (ANG) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit’in eşi anısına, 1995’te bir hatıra parkı olarak yapılmaya başlandı. 2002 yılında botanik bahçesine dönüştürülerek ziyarete açıldı. Türkiye bitkilerinin yanı sıra, çeşitli ülkelerden ağaç, çalı ve otsu bitkilerin, canlı koleksiyonlarını içinde barındıran NGBB, İstanbullular için bir nefes alma noktası olmasının yanı sıra, bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezidir.
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nin ana görevi, bitkiler dünyasını araştırmak, tanıtmak ve korumaktır.
 
 
 
 
Bu amaçla, NGBB’de bitki örneklerinin dosyalanıp, sınıflandırılmasının ve teşhisinin yapıldığı, kayıtlarının tutulduğu bir herbaryum, bir bitki bilim ve bahçecilik konusunda bir kütüphane, insanların ekosistemdeki rolü, bitkiler, bitki yaşam alanları ve bitkilerin yüz yüze geldiği tehlikeler konusunda bir bilinç oluşturmak amacıyla eğitim merkezi kurulmuştur.
 
 
 
 
Eğitim merkezinde tüm okullara (anasınıfı, ilköğretim ve lise) randevulu saatler içinde eğitim verilmektedir. Ayrıca Bağ Bahçe Dergisi, Bitkileri Tanıyalım kitabı, Odak Noktası: Bitki Biyoçeşitliliği poster seti ve NGBB Gezi Rehberi yayımlanmıştır.
 
 
 
 
NGBB’nin ülküsü: NGBB’ni Babil’in Asma Bahçeleri kadar ünlü yapmaktır.
 
Bahçe, bayramlar ve resmi tatiller dahil, bütün yıl boyunca açıktır. Bahçe, her gün saat 09.30’da açılır; akşam ise gün batımından yarım saat önce kapanır.
Bahçeye giriş ücretsizdir. Bahçe, İstanbul Anadolu Yakası, Otoyol kavşağında olduğu için, maalesef Bahçe’ye toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak mümkün değildir; ancak özel araçlarla ya da taksi ile gidilebilir. Bahçe’de iki küçük otopark vardır. Ziyaretçi kabulü otopark kapasitesi ile sınırlıdır. 
 
 
 
 
NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ
Ataşehir Atatürk Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad.
TEM, Anadolu Otoyol Kavşağı 81120 İstanbul
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
 

LİNKLER

 
 
       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 

Copyright © 2011 KIRIK ÇATAL.com Tüm Hakları Saklıdır..