POLONEZKÖY (ADAMPOL)

31.03.2011

 
POLONEZKÖY (ADAMPOL)

Polonezköy, eski adıyla Adampol, İstanbul’un Anadolu Yakasında Beykoz ilçesinin şirin bir beldesi olan Polonezköy eski bir Porlak köyü yani Polonyalıların köyüdür.
 
 
 
 
Şehrin kargaşası, hava kirliliği ve yoğun iş temposundan bunaldıysanız, biraz nefes almak ve tatil yapmak istiyorsanız İstanbul günlerini kısa süreliğine dahi olsa geride bırakmak ve bunu yaparken de fazla uzaklaşmamak için Polonezköy’den iyisi yok…Bol miktarda bulunan kupon motellerde konaklayabilirsiniz.
 
 
 
Köye gelmeden çam ağaçlarıyla kaplı ormanın içinden geçmek insanı bir anda tatil havasına sokmaya yetiyor. Köye vardığınızda tertemiz havası ve zengin bitki örtüsüyle adeta büyüleniyorsunuz. Köyün en büyük özelliği hala yemyeşil olması.
Yaz-kış, ilkbahar-sonbahar her dönemde ayrı güzellikler yaşayabileceğiniz bir yer. Hafta sonu tatili (her keseye uygun konaklama mevcut) açık ve kapalı havuzu bulunan otellerde yaz kış havuz keyfi ,
 
 
 
 
jakuzi-sauna-hamam-spor salonu seçenekleri,
 
 
 
günü birlik gezi, piknik, mangal keyfi, güzel bir akşam yemeği yenebilir ;
 
 
 
hayvanları kafes içinde değil de doğal ortamlarımda yakından görüp sevme imkanı sağlayan hayvan parkı ;
 
 
 
Ormanın içinde 5 kilometrelik yürüyüş parkuru... Burada yürüyebilir, koşabilir ve bisiklete binebilirsiniz.  
Köyün girişinde kilise ve Katolik Mezarlığı sizi karşılıyor, biraz ilerisinde ufak bir meydan, yolun sağında ve solunda çoğu beton bir kısmı da ahşap iki katlı Polonez evleri var.
 
 
 
 
Bu bahçeli evlerin hemen hepsinde ister konaklayabilir isterseniz sadece yemek yiyebilirsiniz.
 
 
 
Köy meydanında hediyelik eşyalar satılıyor, hemen yanında arıcılık müzesi bulunuyor. Burası aynı zamanda arıcılık araştırma, geliştirme ve üretim merkezi organik bal, polen, arı sütü, arı sütü kremi alabilirsiniz.
Ayrıca doğal güzellikleri görmek için at kiralayabilirsiniz. 
İstanbul'a mesafe olarak çok yakın olan Polenezköy, Beykoz' 24 km. uzaklıkta. Buraya Kavacık'tan ulaşılıyor. Kavacık mevkiini geçtikten yaklaşık 1 km. sonra sola dönüp, Acarkentin önünden devam ettikten sonra sağa dönerek tabelaları takip edip köye varabilirsiniz.  Polonezköy Doğal Parkı
Polonezköy, 1994 yılında doğal park alanı ilan edilmiş. Genel olarak batı Karadeniz bölgesinin bitki örtüsünden izler taşıyan köyde gürgen, kayın, karaağaç, kızılağaç, kestane ve ıhlamur gibi birçok ağaç türüne rastlanabiliyor. Yaban hayatı topluluğu da oldukça zengin. Ayrıca yöre, ilkbahar ve sonbaharda leylek ve yırtıcı kuş göçlerinde binlerce kuşun konaklama ve beslenme yeri haline geliyor.
 


 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
 

LİNKLER

 
 
       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 

Copyright © 2011 KIRIK ÇATAL.com Tüm Hakları Saklıdır..