BİTKİSEL KREMLER ve KULLANIM ALANLARI

01.04.2011

 
BİTKİSEL KREMLER ve KULLANIM ALANLARI

ANTİ-HEMOROİT KREMİ
 
İÇİNDEKİLER: Aynısafa özü, kantaron özü, ceviz yaprağı özü, çobançantası özü, balmumu, kakao yağı, lanolin, gliserin, bağlayıcı, koruyucu, saf su esans.
HEMOROİT: Halk arasında basur memesi veya mayasıl olarak bilinir, kalın bağırsağın son kısmında damarların genişlemesi ve sarkmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır.
KULLANIM AMACI: Hazırlanan bitkisel karışımlı hemoroit kreminin; antimikrobiyal, yara iyi edici, kaşıntı giderici, ağrı kesici ve damar büzücü etkisi olduğu bilinmektedir.
KULLANIM ŞEKLİ: Anti-hemoroit kremi, makat bölgesine günde 2-3 defa tatbik edilir. Kullanımı hijyenik olarak desteklemek için, kremi kullanmadan önce makat bölgesinin iyice temizlenmesi tavsiye edilir.
HEMOROİTİNİZ VARSA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
 • Hijyen ( tuvalet kâğıdı ile temizlemeler çok zararlı olabilmektedir, ıslak mendil kullanılması daha uygundur.)
 • Kabızlıktan kaçınılmalıdır.
 • Uzun süre oturulmamalı ve ayakta durulmamalıdır.
 • Tuvalete, her gün belirli bir saatte gidilmelidir.
 • Baharatlı yemekler, alkol, kahve, çay gibi gıdalardan kaçınılmalıdır.
 
 
ANTİ-SELÜLİT KREMİ
 
İÇİNDEKİLER: Ginkgo özü, ginseng özü, atkestanesi özü, lanolin, gliserin, bağlayıcı, koruyucu, saf su, esans.
SELÜLİT: Derinin alt tabakasında yağ hücrelerinin deformasyonuyla derinin üst bölümünde görülen estetik bir sorundur.
KULLANIM AMACI: Portakal kabuğu görünümünü azaltıcı ve cildi sıkılaştırıcı etkisi için özel olarak formüle edilmiştir. Kan dolaşımını çoğaltarak doğrudan yağ hücrelerini harekete geçirir ve hücrelerdeki yağı eriterek portakal kabuğu görünümünü hafifletir. Kısa sürede ciltte fark edilir şekilde nemlenmiş, gözle görülür şekilde yumuşak, pürüzsüz ve sıkılaştırıcı etkisi görülür.
KULLANIM ŞEKLİ: Anti-selülit kremi, sabah akşam baldır, kalça, karın, kol ve bacaklardaki selülitli bölgelere günde 2 kez dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanır.
Kullanımın başarılı ve etkili olabilmesi için, uygulama düzenli ve yeterli süre devam ettirilmelidir.
SELÜLİTİNİZ VARSA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
 • Dengeli ve düzenli beslenilmelidir.
 • Düzenli egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir.
 • Bol su içilmelidir.
 • Tuz tüketimi az olmalıdır.
 • Çay, kahve, kola, meşrubat ve alkol tüketimi az olmalıdır.
 
 
ANTİ-VARİS KREMİ
 
İÇİNDEKİLER: Aynısafa özü, atkestanesi özü, sinirliot özü, papatya özü, adaçayı yağı, badem yağı, lanolin, gliserin, bağlayıcı, koruyucu, saf su.
VARİS: Kirli kan taşıyan damarların, fonksiyonel bozuklukları, sonucu ya da kan akımının önündeki bir engel nedeniyle genişleyerek kıvrımlı bir hal almasıdır. Özellikle kadınlarda daha sık görülen ve fizyolojik olduğu kadar estetik açıdan da insanları rahatsız eden bir hastalık olan varis, yer çekimi ile kanın toplardamardan yukarı çıkmasını zorlaştırmaktadır.
KULLANIM AMACI: Variste, bacaklardaki ağrıyı, yorgunluğu, burkulmayla ya da darbelerden ileri gelen şişmelerin ve ağrıların engellenmesine etkili olduğu bilinmektedir.
KULLANIM ŞEKLİ: Anti-varis kremi, günde 1-3 defa hastalıklı bölgeye kalın bir tabaka olarak aşağıdan yukarı doğru asla masaj yapılmadan sürülmelidir.
VARİSİNİZ VARSA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
 • Uzun süre oturmamalı ve ayakta durmamalıdır.
 • Ayrıca uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmamalıdır.
 • Yüksek topuklu ayakkabı giyilmemelidir.
 • Düzenli ayak ve bacak jimnastiği yapılmalıdır.
 • Şişmanlıktan ve kabızlıktan kaçınılmalıdır.
 • Aşırı sıcaktan kaçınılmalı, güneşte uzun süre kalınmamalı ve çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır.
 • Fırsat buldukça bacakları yukarı kaldırıp, yatarken mümkünse bacakların altına bir yastık konmalıdır.
 
 
ARI SÜTÜ KREMİ ( TÜM CİLTLER İÇİN GECE BAKIM KREMİ )
 
İÇİNDEKİLER: Arısütü, kayısı yağı, buğday yağı, lanolin, gliserin, bağlayıcı, koruyucu, saf su, esans.
KULLANIM AMACI: Uyku sırasında, yüz cildine koruyucu bakım sağlayan etkili bir üründür. Antibakteriyal, cildi besleyici, hücre yenileyicidir. Kırışıklık ve sivilcelere karşı etkisi bilinmektedir. Krem, yumuşak yapısı sayesinde, cilt tarafından kolayca emilir, yumuşak ve ipeksi yapar.
Arı ürünleri sayesinde besin maddelerince en zengini olan arı sütü, 5-15 günlük işçi arıların salgı bezlerinden salgıladıkları ve ana arı ile genç larvaların beslenmesinde kullandıkları bir gıda maddesidir.
KULLANIM ŞEKLİ: Arısütü kremi, cilde gece yatmadan önce 1 defa ince bir tabaka halinde tatbik edilip emdirilir. Kullanımı hijyenik olarak desteklemek için krem kullanımından önce cildin yıkanması ve tamamen kuru olması tavsiye edilir.
 
 
AYNISAFA KREMİ ( TÜM CİLTLER İÇİN BESLEYİCİ KREM )
 
YÖRESEL ADLARI: TIBBİ ÖKÜZGÖZÜ, NERKİS, SİSİ.
 
İÇİNDEKİLER: Aynısafa özü, badem yağı, lanolin, gliserin, bağlayıcı, koruyucu, saf su, esans.
KULLANIM AMACI: Antiseptik, antifungal (mantar hastalıklarına karşı etkili), antiviral (virüslere karşı etkili), anti-irritan (tahriş önleyici) ve antienflamatuar (iltihabi reaksiyonu önleyen) etkilere sahiptir. Haricen bazı deri rahatsızlıklarında yumuşatıcı, teskin edici, nemlendirici olarak kullanılır. Pişiklerde ve böcek sokmalarında kızarıklık giderici ve kaşıntıyı önleyici olarak kullanılır. Ayrıca küçük yaraların tedavisinde, yaygın olmayan yüzeysel ve güneş yanıklarında, bacak üstlerinde hemoroitte, egzamada, çatlamış ciltlerde destekleyici etkisi bilinmektedir.
KULLANIM ŞEKLİ: Aynısafa kremi sağlıklı veya hastalıklı cilt bölgesine günde 2-3 defa ince bir tabaka halinde tatbik edilip emdirilir. Kullanımı hijyenik olarak desteklemek için, krem kullanımından önce cildin yıkanması ve tamamen kuru olması önerilir. Kullanımın başarılı olabilmesi için uygulama, düzenli ve yeterli süre devam ettirilmelidir.
 
 
HAVUÇ KREMİ ( KURU CİLTLER İÇİN BAKIM KREMİ )
 
İÇİNDEKİLER: Havuç özü, badem yağı, lanolin, gliserin, bağlayıcı, koruyucu, saf su, esans.
KULLANIM AMACI: Havuç özü, vitamin bakımından çok zengindir. Cildi, özellikle güneş ışınlarının zararlı UV etkilerinden korumaktır. Yaz ve kış mevsiminde bronzlaştırıcı etkisiyle kuruyan ve çatlayan ciltlere bakım sağladığı, beslediği, esneklik ve canlılık verdiği bilinmektedir.
KULLANIM ŞEKLİ: Havuç kremi, cilde günde 2-3 defa ince bir tabaka halinde tatbik edilip emdirilir. Kullanımı hijyenik olarak desteklemek için, krem kullanımından önce cildin yıkanması ve tamamen kuru olması tavsiye edilir.
 
 
İSVEÇ ŞURUBU KREMİ
 
İÇİNDEKİLER: İsveç şurubu özü(sarısabır, aloe ferox), ravent kökü (rheum
palmatum), mirra (commiphora molmol), cedvar (curcuma zedoriae), centiyane (gentiyane lutea), domuz dikeni (carlina acaulis), melekotu (angelica archangelica), doğal kâfur ( cinnamomum camphora), sinameki (cassia angustifolia), eğir kökü (acorus calamus), besbase (myristicae fragrans), safran (crocus sativus), tarçın (cinnamomum zeylanicum), kakule (elettaria cardamomum), badem yağı, lanolin, gliserin, bağlayıcı, koruyucu, saf su.
KULLANIM AMACI: Eziklerde, çarpma sonucu oluşan şişliklerde, hafif yanıklarda, bilek burkulmalarında, dudak uçuklarında, iltihaplı sivilcelerde, arı, sivrisinek ve böcek sokmalarında, çatlak el ve dudaklarda etkili olduğu bilinmektedir.
KULLANIM ŞEKLİ: İsveç şurubu kremi sağlıklı veya hastalıklı cilt bölgesine günde 2-3 defa ince bir tabaka halinde tatbik edilip emdirilir. Kullanımı hijyenik olarak desteklemek için, krem kullanımından önce cildin yıkanması ve kuru olması tavsiye edilir. Kullanımın başarılı olabilmesi için, uygulama düzenli ve yeterli süre devam ettirilmelidir.
 
 
PAPATYA KREMİ ( HASSAS CİLTLER İÇİN GÜNDÜZ BAKIM KREMİ )
 
İÇİNDEKİLER: Papatya özü, badem yağı, avokado yağı, lanolin, gliserin, bağlayıcı, koruyucu, saf su, esans.
KULLANIM AMACI: Cildi rahatlatıcı, antibakteriyal, antienflamatuar, nemlendirici, dinlendirici, siyah noktaları, kırışıklıkları ve gözaltı torbalarını azaltıcı etkisi bilinmektedir. Tahriş olan cildin yatışmasına yardımcı olur. Hafif ateş ve güneş yanıkları üzerine sürülebilir.
KULLANIM ŞEKLİ: Papatya kremi cilde günde 2-3 defa ince bir tabaka halinde tatbik edilip emdirilir. Kullanımı hijyenik olarak desteklemek için, krem kullanımından önce cildin yıkanması ve tamamen kuru olması tavsiye edilir.
 
 
YEŞİL ÇAY KREMİ ( OLGUN CİLTLER İÇİN BAKIM KREMİ )
 
İÇİNDEKİLER: Yeşil çay özü, papatya özü, badem yağı, lanolin, gliserin, bağlayıcı, koruyucu, saf su, esans.
KULLANIM AMACI: Yeşil çayda, antioksidan özelliğe sahip olan Kateşin, serbest radikallerin olumsuz etkisini gidermede yararlı etki gösterir. Antioksidan özelliğinden dolayı cilt altında bağ dokusunu sıkılaştırarak kırışıklıkların oluşmasını engellediği bilinmektedir.
Yeşil çay, hücrede derinlemesine koruyucu etki gösterir. Göz çevresinde, alın ve boyun kısımlarında oluşan kırışıklıklara karşı ve göğüslerde sıkılaştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.
KULLANIM ŞEKLİ: Yeşil çay kremi cilde günde 2-3 defa ince bir tabaka halinde tatbik edilip emdirilir. Kullanımı hijyenik olarak desteklemek için, krem kullanımından önce cildin yıkanması ve tamamen kuru olması tavsiye edilir.
 
 
ÖNEMLİ UYARI: Yazılar, alıntıdır. Kirikcatal.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirme amaçlı olup, sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Herhangi bir sağlık probleminizde mutlaka doktorunuzla görüşünüz. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden sitemiz sorumlu tutulamaz... 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
 

LİNKLER

 
 
       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 

Copyright © 2011 KIRIK ÇATAL.com Tüm Hakları Saklıdır..