BÜTÜN DÜNYA HAYIR DEDİĞİNDE

15.04.2011

 
BÜTÜN DÜNYA HAYIR DEDİĞİNDE

 
Henry Ward Beecher genç bir öğrenciyken başından, hayatı boyunca unutmadığı bir olay geçti ve bundan bir kendine güven dersi çıkardı.
 
Henry’den sınıfın önüne çıkıp konuyu anlatması istenmişti. Tam başlamıştı ki öğretmen araya girdi ve “Hayır!” dedi. Henry, baştan tekrar başladı ama öğretmen yine gürledi, “Yapma!”. Onuru kırılan Henry yerine oturdu.
 
Bir sonraki çocuk dersi anlatmak için ayağa kalktı ve tam başlamıştı ki öğretmen yine bağırdı, “Yapma!”. Bu öğrenci ezberini sonuna kadar okumaya devam etti. Otururken öğretmeni bu kez çocuğa “Aferin!” dedi.
 
Henry tedirgin olmuştu. Öğretmene şikâyet etti, “Ben de onun gibi okudum ama”. Öğretmen şöyle cevap verdi, “Dersi bilmen yeterli değil, emin olmalısın. Benim seni durdurmama izin vermen emin olmadığın anlamına geliyordu. Bütün dünya “Hayır!” dese bile, senin görevin “Evet!” demek ve bunu ispat etmektir.
 
Dünya bin bir biçimde “Hayır” Der:
“Dur! Onu yapamazsın.”
“Dur! Hatalısın.”
“Dur! Çok yanlışsın.”
“Dur! Çok zayıfsın.”
“Dur! Bu hiçbir zaman işe yaramaz.”
“Dur! Yeterli eğitimin yok.”
“Dur! Temelin yok.”
“Dur! Paran yok.”
“Dur! Bu yapılamaz.”
Duyduğunuz her bir ‘Hayır’ın kendinize olan güveninizi yavaş yavaş ufalayan bir etkisi olur; ta ki siz pes edinceye kadar. Çevrenizdekiler her gün size “Hayır!” dese bile siz “Evet!” demeye devam eder ve bunu kanıtlamayı kafanıza koyar mıydınız?
 
(Bir Dakika Hayatınızı Değiştirebilir) Kitabından alıntıdır.
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
 

LİNKLER

 
 
       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 

Copyright © 2011 KIRIK ÇATAL.com Tüm Hakları Saklıdır..