YOĞURT
 
YOĞURT
    
  Kişi Sayısı :
  Hazırlama Süresi :
  Pişirme Süresi :
 
 
Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL
Tarif Seviyesi : Kolay
Ekleme Tarihi : 4.3.2015 16:37:55
Bu tarif : 6688 kez incelendi.
 
    

 

2 litre süt

 

2 yemek kaşığı (tepeleme) yoğurt

 

2 poşet probiyotik toz (isteğe bağlı)

 

 

Geleneksel gıdamız olan yoğurt, Yörük Kültürü sayesinde günümüze kadar gelmiştir. Kelimenin kökeni de Türkçedir ve her dilde karşılığı yine ‘yoğurt’tur. Yoğurt birkaç şekilde mayalanır. Daha önce yapılmış olan yoğurtla mayalayabileceğimiz gibi doğal yöntemlerle de mayalayabiliriz.

 

Evde yoğurt yaparken 4-5 mayalamada bir maya değiştirilmelidir. Çünkü buzdolabı ortamında, maya ile birlikte başka bakterilerde üremeye başlar. Onun için evde yapılan yoğurt daha çabuk bozulur. Bu bakteri çeşitliliği arttıkça yoğurdun besleyiciliğinde de azalma olabilir. Bunu çözmek için, 4-5 mayalamada bir mayayı değiştirmek ve beraberinde eczanelerde satılan probiyotik tozlardan kullanmak gerekir.

 

İlk kez yoğurt yapıyorsanız maya olarak; mümkünse doğal ev yapımı yoğurt, değilse tadını beğendiğiniz bir yoğurdun (organik köy yoğurdu, toprak güveçlerde satılan manda yoğurdu, tava yoğurdu olursa kıvam daha iyi tutuyor) içine probiyotik toz ekleyerek kullanabilirsiniz.

 

Evlerde mayanın değiştirilerek kullanılması çok eski bir gelenektir. Hatta Hıdrellez günü, yani 6 Mayıs sabahı tan vaktinde yaprakların üzerinde oluşan çiğ’leri toplayarak süte karıştırıp mayanın yenilenme âdeti vardır.

 
 
 
  
 
 

 

Yoğurt yapılırken doğal süt kullanmaya dikkat edilmelidir. Doğal süt bulamıyorsanız günlük süt alarak da yoğurdu mayalayabilirsiniz.

 

Önce kullanacağınız mayayı dolaptan çıkarıp oda ısısına gelmesi için bir kenarda bekletin.

Sütün kaynatılacağı tencereyi, içme suyuyla güzelce çalkalayın. (Dibi tutmaması için)

Ardından sütü tencereye koyup, harlı ateşte kaynatın.

Kaynamaya başladıktan sonra sütü tahta kaşıkla havalandırarak 5 dakika daha kaynatın ve ocağı kapatın.

Yoğurt yapılacak kabın içerisine sütü, tel bir süzgeçle süzerek aktarın. Mayalayacağınız kabı, üstünü saracağınız örtünün üzerine yerleştirin ve ılınmaya bırakın. Bu şekilde hem mayaladıktan sonra örtünün kenarları ile etrafını ve üstünü kolayca örtersiniz, hem de ısısını daha iyi korumuş olursunuz.

Süt ılınınca, ayrı bir kâsenin içine 1 kepçe süt ekleyin, probiyotik toz ve oda ısısında bekletilen yoğurtla beraber ezerek karıştırın.

Pütürsüz kıvama gelen bu karışımı ılımış sütün içerisine dökün. Tenceredeki sütün ısısı çok önemlidir. Süt sıcakken mayalanırsa ekşi olur. Düşük ısıda mayalanırsa uzun süre beklemek gerekir.

 

Doğru mayalama ısısını anlamak için; serçe parmağınızı sütün içerisine batırın ve kontrol edin. Yediye kadar saydığınızda parmağınızı yakmayacak derecede sıcak ve ılık arası bir ısıda ise mayalama işlemi için hazır demektir. (Termometre kullanacaklar için 45 derece idealdir)

Yoğurt mayasını ılık sütün üzerine dökerken, en üst katmanda oluşan kaymağın bozulmaması önemlidir. Kaymağı kenardan açarak mayayı sütün içine ekleyin ve tahta kaşıkla 2 defa aynı yönde dairesel hareketle karıştırın sonra kaymağı yeniden eski haline getirin.

Mayalanan sütün üzerini delikli bir süzgeçle örtün. (Bu şekilde sütün hava alması sağlanıp, sulanması engellenir) Sonra üzerini ısıyı koruyacak kalın bir örtüyle sarmalayın.

5-6 saat sonra tencerenin üzerini açın ve yerinden oynatmadan soğumasını bekleyin.

Soğuyan ve yoğunlaşan yoğurdu, sarsmadan ağzı açık bir şekilde dolaba koyun. Yaklaşık 1 saat sonra yoğurt, dolap ısısına gelince kapağını kapatın ve 1 gün bekledikten sonra yenmeye hazırdır.

 

Yoğurt yeteri kadar bekletilmeden yenirse sulanır. Bekledikçe daha sertleşecek ve istenilen kıvama gelecektir.

 

Hazırladığınız yoğurdu en fazla 10 gün içerisinde tüketmelisiniz.

 

Şimdiden Afiyet Olsun!

 

  

  YORUMLAR

Yorum Yazmak için Lütfen Üye Olunuz veya Üye Girişi Yapınız
 
 

 
 
   
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
vwacuwtkrh
 
 
1
 

LİNKLER

 
 
       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

       

Tarifi ekleyen : KIRIK ÇATAL

 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 
       
       
 
 

Copyright © 2011 KIRIK ÇATAL.com Tüm Hakları Saklıdır..